Миколаївська районна рада
Миколаївська область
Малий Герб України
gov.ua Місцеве самоврядування України
  Пошук

Актуальні програми ЄС для українських громад

Дата: 03.10.2023 08:54
Кількість переглядів: 169

Марта Супрун, експертка з міжнародної співпраці ініціативи Cities4Cities| United4Ukraine підготувала огляд основних можливостей участі в європейських програмах для українських громад.

Ця стаття призначена для проектних менеджерів та фахівців з міжнародної співпраці, що працюють у місцевому самоврядуванні, та пропонує огляд найактуальніших програм ЄС, в яких Україна може брати участь. Збережіть посилання на сайти різноманітних програм, зазначених нижче, та слідкуйте за актуальними анонсами, щоб не пропустити можливості для розвитку ваших громад.

Фото без опису


Політики ЄС у пріоритетних сферах імплементуються на місцях через програми DG Regio - Директорату ЄС з регіонального розвитку. Програми поділяються на регіональні - спрямовані на вирішення проблем, які стосуються певного регіону, та тематичні (за напрямками).

Слідкувати за можливостями та брати участь в конкурсах проєктів можна на онлайн-порталі Європейської комісії, через індивідуальний профіль організації, який необхідно попередньо створити: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home.

Щоб брати участь у конкурсах необхідно мати партнерів, напрацьовану ідею проекту, яка відповідала б пріоритетам програми та вирішує актуальну для вас проблему. Також, організація-аплікант має відповідати певним критеріям, які зазначаються у описі програми, та демонструвати фінансову та організаційну спроможність імплементувати проект.

Нова програма Interreg для усіх громад України

Нещодавно Уряд України та Європейська комісія анонсували приєднання України до програми Interreg Europe з 1 січня 2024 року. Унікальність цієї події полягає у тому, що участь в ній можуть брати абсолютно всі регіони та міста ЄС та України. Тож, якщо раніше ваша громада не могла брати участь в інших програмах транскордонного співробітництва, то тепер, маючи партнера в будь-якому куточку ЄС, ви сміливо можете подаватися спільно на проекти із обміну досвідом в 6 пріоритетних напрямках:

  • “Розумна Європа”
  • Зелена Європа
  • Об’єднана Європа
  • Соціально відповідальна Європа
  • Європа ближча до громадян
  • Краще регіональне врядування

Детальніше про кожен з 6 пріоритетних напрямків можна дізнатися на сторінці програми Interreg Europe | Interreg Europe - Sharing solutions for better policy. Тут також з'являються повідомлення про наступні відкриті конкурси. Наступний очікується в першому кварталі 2024 року, тож обговорювати теми проектів та налагоджувати партнерство треба вже зараз. Бюджет програми на період 2021-2027 рр становить 10 млрд євро.

Iнші програми транскордонного співробітництва, доступні для прикордонних з ЄС областей України включають:

Програму Польща - Україна (Interreg NEXT Poland-Ukraine) https://pl-ua.eu/en

Програму Угорщина - Словаччина - Румунія - Україна (Interreg NEXT Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine) https://huskroua-cbc.eu/about/huskroua-2021-2027

Програму Румунія-Україна (Interreg NEXT Romania-Ukraine) https://ro-ua.net/en/home-2021-2027 (прийом заявок відкритий до 4 грудня 2023 року)

Програму Басейну Чорного моря (Interreg NEXT Black Sea Basin) https://blacksea-cbc.net/interreg-next-bsb-2021-2027/

Дунайську програму (Interreg Danube) https://www.interreg-danube.eu/ (очікується на відкриття конкурсу проектів у жовтні 2023, конкурс триватиме до 29 лютого 2024 року, відкрита для всієї території України)

Кожна з програм стосується вирішення актуальних для прикордонних областей проблем. У зв'язку з війною програми значно розширили свою географію. Таким чином більше громад можуть взяти участь у конкурсах.

Програми транскордонного співробітництва крім обміну досвідом передбачають тверді інвестиції. Наприклад, в програмний період 2014-2020, місто Червоноград спільно з партнером гміною Княжполь (Польща) отримали підтримку на реконструкцію очисних споруд, а Ужгород та Кросно (Польща) облаштовували медичні кабінети у школах та покращували реабілітаційне обладнання в лікарнях.

Варто зазначити, що, крім покращення інфраструктури, ці проекти мають містити великий компонент обміну досвідом та розбудови спроможностей. Також, більшість проектів передбачають співфінансування у розмірі принаймні 10 % від вартості проекту. Учасниками конкурсу можуть бути будь які юридичні особи, що зареєстровані на території, яку покриває програма, крім тих, які створені для отримання прибутку. Тобто, подаватися можуть місцеві та регіональні органи влади, представництва центральних органи виконавчої влади на місцях, громадські організації, спілки, асоціації, навчальні заклади. Зі сторони різних країн партнерами можуть бути різні юридичні особи.

Тематичні програми

Тематичних програм в Європейському союзі багато, тож зупинимося на основних, які можуть бути найбільш актуальними для місцевого розвитку - Horizon та LIFE. Варто зазначити, що більшість тематичних програм - це насамперед можливість нарощувати потенціал, обмінюватися досвідом, проводити дослідження та впроваджувати інновації в різні сфери суспільного життя громад. На відміну від програм транскордонного співробітництва участь в конкурсах тут можуть брати також бізнеси.

Програма Horizon Europe

Ця Програма стосується розвитку технологій та інновацій, зокрема щодо досягнення цілей сталого розвитку, подолання викликів пов'язаних із змінами клімату, створення конкурентної економіки, розвитку фундаментальних досліджень та розвитку наукових талантів. Незважаючи на науковий фокус програми, українські громади все ж мають можливість долучитися.

Важливим кроком для участі в цих програмах для українських громад буде долучення до європейської місії кліматично-нейтральних та розумних міст. З огляду на те, що Україна прагне відновлюватися після війни саме залучаючи передові європейські практики і підходи - участь у цій програмі дозволить отримати найважливіше - європейський досвід та експертизу.

LIFE Programme

Ця програма спрямована на збереження природи та біорізноманіття, створення циркулярної економіки, зменшення впливу змін клімату та переходу на чисті джерела енергії. Саме ця програма є основним інструментом реалізації Європейської Зеленої угоди, в рамках якої Європа має стати першим кліматично нейтральним континентом до 2050 року.

В рамках цієї  програми вже зараз відкриваються окремі конкурси проектів, які спрямовані конкретно на допомогу Україні в певних сферах, зокрема це:

  • захист природоохоронних територій Смарагдової мережі в рамках Бернської конвенції;
  • програма Phoenix (Фенікс), яка стосується створення нової екологічної інфраструктури в українських громадах. Зокрема ця програма сприятиме вирішенню питань поводження з твердими побутовими відходами та якісним управлінням водними ресурсами.

Програма ЄС з відновлення України

З наступного року Європейська комісія відкриє спеціальну програму з підтримки відновлення України, яка за механізмами буде схожою до структурних та інвестиційних фондів ЄС. Саме через цю програму фінансуватимуться капітальні видатки спрямовані на відбудову інфраструктури.

Оперуватиме коштами Уряд України, але 40-60% мають бути обов’язково скеровані для реалізації локальних проектів з відбудови в громадах, – говорять у Єврокомісії.

Знайти партнерів та дізнатися більше про різні програми і проекти можна через участь у заходах ЄС. Зокрема, 9-12 жовтня в Брюсселі відбудеться Європейський тиждень муніципалітетів та регіонів – найбільша європейська подія року, яка є чудовою можливістю розібратися в тому, як працює місцеве самоврядування в Європі.


Сities 4 Cities | United 4 Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Проєкт допомагає українським громадам налагодити міжмуніципальні партнерства з муніципалітетами країн Європи.

Сities 4 Cities було засновано містом Зіндельфінден (Німеччина) під патронатом Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. United 4 Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida).

Стратегічні партнери: Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація ОТГ.

 

За інформацією Децентралізація


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь