Миколаївська районна рада
Миколаївська область
Малий Герб України
gov.ua Місцеве самоврядування України
  Пошук

До уваги землевласників: Офіційно про нормативну грошову оцінку земель

Дата: 04.01.2022 12:10
Кількість переглядів: 775

Кабінет Міністрів України від 03 листопада 2021 № 1147 Постановою № 1147 від 3 листопада 2021 затвердив нову методику нормативної грошової оцінки земель (далі – НГО) яка, набрала чинності 10 листопада 2021року (опублікована в газеті «Урядовий кур’єр» від 10.11.2021 № 216).


Фото без опису

Нормативна грошова оцінка земель в Україні використовується як база для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначенні втрат сільськогосподарського виробництва. Вона розроблялася з розрахунку безумовного дотримання існуючого рівня надходжень до місцевих бюджетів.

 Обсяг плати за землю залежить не лише від нормативної  грошової оцінки земельних ділянок, але й від ставок земельного податку, що встановлюються органами місцевого самоврядування на територіях громад, а також ставок орендної плати, що фіксується у договорах оренди, проте беззаперечним залишається факт, що нормативно грошова оцінка залишається одним із найважливіших інструментів економічного регулювання земельних відносин в Україні.

Наталія Головащенко розповіла, що останнє масштабне проведення НГО населених пунктів в Миколаївській області проводилося в 2012 році , по 911 населеним пунктам Миколаївської області.

Відповідно до Закону України «Про оцінку земель» оновлення нормативної грошової оцінки проводиться через 5- 7 років для земель населених пунктів та розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 7-10 років. 

Наразі в Миколаївській області потребують оновлення 886 населених пунктів Миколаївської області. З початку року затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель 15 населених пунктів c. Таборівка, м. Южноукраїнськ, с. Василівка, с. Покровка, смт. Олександрівка, с. Володимирівка, с-ще. Засілля,с-ще Квітневе, смт Первомайське, с. Новомиколаївка, с. Костянтинівка,с. Коблеве, с. Олександрівка, смт. Березанка, м. Баштанка Миколаївської області. Тому постало питання розроблення нової уніфікованої методики.

Далі  начальник відділу ринку та оцінки земель Головного управління розповіла у чому полягає основні завдання нової методики НГО, а саме:

  1. Уніфікація розрізнених методик з метою забезпечення єдиного підходу до проведення оцінки за єдиною формою, земель усіх категорій незалежно від місця розташування в межах громади.
  2. Використання при проведенні оцінки лише тих вихідних даних, що можуть бути однозначно визначенні та підтверджені ( відомості Державного земельного Кадастру, відомості про адміністративну територіальну приналежність ділянки, матеріали загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення).
  3. Приведення Методики оцінки у відповідність до вимог закону України віл 11.12.2003 № 1378-IV «Про оцінку земель», що передбачає визначення оцінки, як капіталізованого рентного доходу із земельної ділянки за встановленими і затвердженими нормативами.
  4. Створення можливості для проведення та затвердження нормативної грошової оцінки всіх земель в межах території громади одночасно за однією технічною документацією.
  5. Забезпечення спрощення та граничної прозорості механізму розрахунку нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки.
  6. Встановлення та диференціація базових нормативів капіталізованого рентного доходу для забудованих територій у залежності від груп населених пунктів та споживчої цінності території через зонування цієї території громади, а не лише території населених пунктів.
  7. Безумовне внесення відомостей про нормативну грошову оцінку земель до геоінформаційної системи Державного земельного кадастру та створення передумов для надання відомостей про оцінку земельних ділянок споживачам у автоматизованому режимі.

За результатами проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, зазначена в технічній документації  (пункт 19 Методики, перший абзац).

Розповідаючи про оформлення технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки,Наталія Головащенко звернула увагу ,щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки за межами населених пунктів може складатися технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки на підставі договору, який укладається заінтересованими особами.

Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про оцінку земель» розробниками технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок є особи, які згідно із Законом України “Про землеустрій” мають право на здійснення діяльності у сфері землеустрою.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про оцінку земель»  підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є:

  • рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування;
  • договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Відповідно до стаття 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Протягом місяця з дня надходження технічної документації з нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Підставою для відмови у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок може бути лише її не відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів або розташування земель чи земельних ділянок на території іншої територіальної громади. Рішення про відмову в затвердженні має містити посилання на конкретні норми законів.

Окремо фахівець закликала  громади звернути   увагу на норму п. 271.2 ПКУ, якою передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь