Про оренду земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби
Відповідно до вимог статті 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Порядок надання земельних ділянок державної та комунальної власності у користування на безконкурентних засадах визначено статтею 123 Земельного кодексу України.
Порядок передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність (у тому числі з метою подальшого створення громадських пасовищ) врегульовано статтею 117 Земельного кодексу України.
Згідно пункту 2 статті 34 Земельного кодексу України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища, проте, як це зробити на практиці викликає ряд запитань.
У разі виникнення потреби в створенні на території місцевої ради громадського пасовища пропонуємо наступні кроки до його запровадження:
1. Мешканці територіальної громади, які мають потребу у створенні громадського пасовища обирають уповноважену особу, яка подає відповідну пропозицію до місцевої ради.
2. Виконком місцевої ради збирає інформацію щодо потреби у створенні громадського пасовища, уточнює норми випасу, кількість наявного поголів’я худоби, визначає площу кормових угідь та встановлює за рахунок яких земель буде відбуватися створення. Розробляє Положення про громадське пасовище.
3. Орган місцевого самоврядування приймає рішення про створення громадського пасовища та затверджує розроблене виконавчим комітетом положення про громадське пасовище.
4. За дорученням органу місцевого самоврядування голова місцевої ради, у відповідності до вимог статті 122 Земельного кодексу України стосовно повноважень з передачі земельних ділянок у власність або у користування, подає клопотання до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або до сільської/селищної ради щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для створення громадського пасовища.
Згідно вимог статті 123 Земельного кодексу України до клопотання місцевої ради додаються:
– графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки в межах ради, її розмір, письмову згоду землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки);
– копія свідоцтва з ЄДРПОУ;
– копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (місцевої ради);
– рішення місцевої ради про створення громадського пасовища;
– довідка про склад поголів’я на території ради на початок поточного року;
– інформація щодо потреби в площі земельних ділянок для створення громадського пасовища.
5. Орган місцевого самоврядування, після отримання дозволу на проведення робіт із землеустрою, у відповідності до вимог статті 26 Закону України «Про землеустрій» замовляє документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадського пасовища і підписує із суб’єктом господарювання, який має сертифікованих спеціалістів, договір на виконання робіт із землеустрою.
6. Розроблену та погоджену в порядку визначеному статтею 1861 Земельного кодексу України документацію із землеустрою, орган місцевого самоврядування направляє до органу Держгеокадастру заяву про державну реєстрацію земельної ділянки.
До заяви додаються:
– оригінал документації із землеустрою;
– електронний документ (обмінний файл).
Заява про державну реєстрацію земельної ділянки в електронній формі з доданими документами подається відповідним сертифікованим інженером-землевпорядником через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держгеокадастру, представлену у формі Інтернет-сторінки, що забезпечує формування та подання заяви.
7. Отримавши витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, орган місцевого самоврядування звертається до Головного управління Держгеокадастру області або до сільської/селищної ради із клопотанням про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадського пасовища.
До клопотання додаються:
– оригінал документації із землеустрою;
– витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
8. Уповноважена особа органу місцевого самоврядування звертається до підрозділу державної реєстраційної служби для реєстрації речових прав на нерухоме майно на таку земельну ділянку.
До клопотання додаються:
– копія свідоцтва з ЄДРПОУ;
– копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (місцевої ради);
– копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
– копія наказу/рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
– копія акту приймання-передачі земельної ділянки із земель державної власності в комунальну власність (у разі відведення земельної ділянки із земель комунальної власності).